Διδακτική επίσκεψη στο Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023, τα τμήματα Α1, Α3 και Α5 καθώς και η θεατρική ομάδα του σχολείου μας, με τη συνοδεία των καθηγητριών τους κ.Ανδρουλιδάκη Ε., κ. Αντωνίου Μ., κ.Λεοντάκη Κ, κ. Λουλάκη Κ. καθώς και του νοσηλευτή μας κ. Σνοινοπλοκάκη Γ., πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, προκειμένου να παρακολουθήσουν την θεατρική παράσταση ¨Ο Θησέας και ο Μινώταυρος¨ στο πλαίσιο των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας, της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και της Ιστορίας.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν την πορεία και τις περιπέτειες του πιο δημοφιλή ήρωα της μυθολογίας, μετά τον Ηρακλή, με διαλεχτούς ηθοποιούς από την Κρήτη, με κρητική λύρα, μαντινάδες, χορό και παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης, σε μία προσεγμένη στη λεπτομέρεια θεατρική δουλειά, σε συμπαραγωγή με την Παιδική Σκηνή Κάρμεν Ρουγγέρη.