Διδακτική επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Επανωσήφη

Την Παρασκευή  12 Απριλίου  οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1,Α3 και Α4 του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών πραγματοποίησαν  διδακτική επίσκεψη στην  Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Επανωσήφη. Η μονή ιδρύθηκε το 1600 προς το τέλος της ενετοκρατίας και αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα προσκυνήματα της Κρήτης.

Τα τμήματα συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί :Αγγελιδάκη Μαρία , Αρναουτάκη Ιφιγένεια, Ρομπογιαννάκη  Μαρία και ο σχολικός νοσηλευτής Σχοινοπλοκάκης Γεώργιος.

Ο ηγούμενος της Ιεράς μονής, υποδέχθηκε με χαρά τους μαθητές ,τους ξενάγησε στο χώρο  και τους ενημέρωσε για την ιστορία ,την εικονογράφηση και τα ιερά κειμήλια της μονής.

Κατά την ολοκλήρωση της επίσκεψης ,στο αρχονταρίκι της μονής , προσφέρθηκε ένα υπέροχο κέρασμα στους μαθητές, δίνοντας μια γλυκιά και φιλόξενη νότα στην εμπειρία τους.

Ευχαριστούμε θερμά τον ηγούμενο, πανοσιολογιότατο Αρχιμανδρίτη Διονύσιο Κασιμάτη για την υποδοχή ,την ξενάγηση και τις πολύτιμες συμβουλές προς τους μαθητές μας.