“Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου”

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 τα τμήματα Β1 και Β2 με τη συνοδεία των καθηγητριών τους κ. Αντωνίου Μαρίας, κ. Καλλιοντζή Μαρίας, κ. Καραπέτσα Εμμανουέλας και κ. Νικηφόρου Κλεονίκης, επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, παρακολουθώντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ταξιδεύοντας στη Μεσόγειο”.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας ενθουσιάστηκαν με την χρήση τάμπλετ, δούλεψαν ομαδικά, ανακάλυψαν τους θησαυρούς του μουσείου, ακολούθησαν τους εμπορικούς δρόμους, αναζήτησαν πρώτες ύλες και εξωτικά αντικείμενα “ταξιδεύοντας” στα σημαντικότερα λιμάνια των προϊστορικών και ιστορικών χρόνων της αρχαιότητας.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την έκθεση ζωγραφικής ” Reflections” σημαντικών Oύγγρων ζωγράφων που φιλοξενείται αυτή την περίοδο στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου.